1999 Helsinki Zirvesi Ve Tango'cu Finlandiya

 

Vatan 19.09.2006
 
 
1999 HELSİNKİ ZİRVESİ VE TANGO'cu FİNLANDİYA 
 
 
10-11 Aralık 1999 tarihlerinde Helsinki'de yapılan Avrupa Birliği Devlet ve Hükümet Başkanları Zirvesinde, Türkiye,  oybirliği ile AB tam üyeliğine aday ülke olarak kabul ve ilan edildi.
 
Zirve'nin ilk günü alınan bu karar bazı nedenlerden dolayı Türkiye'yi tam olarak tatmin etmeyince, Finlandiya Başbakanı Paavo Lipponen Avrupa Birliği Helsinki Zirvesi ev sahibi ve dönem başkanı sıfatıyla Başbakanımız Bülent Ecevit'e bir mektup gönderdi.
 
Avrupa Birliği müktesabatının ayrılmaz bir parçasını oluşturan 10 Aralık 1999 tarihli bu mektubunda Başbakan Lipponen şunları yazıyordu :
 
''Today, the European Union has set out on a new course in its relations with the Republic of Turkey . I am very pleased to inform you officially on our unanimous decision to confer Turkey the status of candidate State on the same footing as any other candidate - Bugün AB, Türkiye ile ilişkilerinde yeni bir yol oluşturmuştur. Herhangi bir diğer aday ile aynı şartlarda olmak üzere oybirliği kararımızla, Türkiye'ye  aday Ülke statüsünü verdiğimiz hakkında sizi resmen bilgilendirmekten memnuniyet duymaktayım.
 
Beş paragraflık mektubun diğer paragrafları  Kıbrıs meselesi dahil, çeşitli konularda Türkiye'yi rahatlatan ve bize güven veren içeriğe sahiptir.
 
Esas amaç Zirvede alınan kararlarla ilgili olarak ilerde doğabilecek yanlış anlamaları ve yorumları peşinen ortadan kaldırmaktı.
 
Mektup, 11 aralık günü diğer aday ülkeler için de verilecek olan çalışma yemeğine  Bülent Ecevit'in davet edilmesiyle sona eriyordu. 
 
Başbakanımız  aynı gün verdiği cevapla, önce Zirvede alınan bazı kararların yanlış anlaşılabileceğinin bu mektupla giderildiğini , mektubu ne şekilde yorumladığını, sonra da bu mektubun AB müktesabatının artık ayrılmaz bir parçası haline geldiğini vurgulayıp mektubu tarihi bir belge olarak değerlendirdiğini , ince ve zarif bir üslupla belirterek yemek davetini kabul edip Helsinki'ye gitti.
 
Finlandiya'nın Avrupa Birliği Dönem Başkanlığını yürüttüğü bir kaç aydır hep bekledim ki, Türkiye-AB ilişkilerinde Finlandiya kendi Başbakanların yazdığı ve taahhüt  ettiği konulara, yalnız Türkiye için değil, kendi Devlet anlayışı ve milli gururu için sahip çıksın ve mücadelesini versin.
 
Yakından tanıdığım ve son derece saygı duyduğum Finliler, sakin tabiatları yanında  mücadeleden kaçmadıklarını, geçmişte ülkelerini işgal etmek isteyen Ruslara unutamıyacakları dersler vererek göstermişlerdi.
 
Dönem Başkanı sıfatıyla Finlilerin başta Kıbrıs olmak üzere Türkiye'ye yönelik haksız ithamlar karşısında biraz da olsa seslerini çıkarmalarını bekledim.
 
En azından Avrupa Parlementosu Dış İşleri Komisyonu'nun üç beş Yunanlı lobici tarafından satın alınmalarını engellemek ya da alınan kararların, 1999 Zirve kararlarıyla bağdaşmayan  ''zırvalıklar'' olduğunu belirten beyanatlar vereceklerini umdum.
 
Biz bu beklentiler içindeyken geçen hafta gazetelerde okuduğum bir haberle gerçekten sarsıldım.
 
Finlandiya'nın Ankara Büyükelçiliği AB dönem başkanlığını İstanbul, Ankara ve İzmir'deki bir dizi tango etkinliği ile kutlayacaklarmış., !!
 
İlk etkinlik 18 Eylül'de Ankara Sheraton otelde yapılacak ve bunu için de Finlandiyadan 18 kişilik orkestra ve solistler gelecekmiş!!!  
 
Finlandiya'nın Ankara Büyükelçisi sayın Maria Serenius'e sormak istiyorum: bu neyin kutlamasıdır ?
 
Türkiye'nin hangi işini kolaylaştırdınız veya çözdünüz de bu kutlamayı yapıyorsunuz?
 
Örneğin  Türkiye'yi AB'de istemiyoruz diyen Sarkozy'ye hak ettiği bir cevabı mı verdiniz? AB Dış İşleri Komisyonu raporuna tavır mı koydunuz?
 
Türkiye  Rumlara Limanlarını açmalı  diyenlere KKTC'ye yapılan haksızlıkları mı dile getirdiniz?
 
AB ülkelerine hakkı olan giriş vizesi alabilmek için, elçilik ve konsolosluklarınız önünde rezil olan Türk vatandaşlarına kolaylık getirlmesi için Brükseli mi sarstınız?
 
Gençlerimizi, çocuklarımızı öldüren, Mehmetciklerimzi şehit eden canileri mi kınadınız? AB adına şehit ailelelerine baş sağlığı mesajı mı gönderdiniz? Teroristleri yargılamayan AB ülkelerine zılgıt mı çektiniz ?
 
Evet lütfen bize bildirin, Türkiye için bizim bilmediğimiz neyi yaptığınızı, biz de Türk kamu oyuna duyuralım?
 
Dönem Başkanı olarak, Finlandiyanın Tango geceleri düzenlemekten başka  daha ciddi  işler yapıp başaracağına inanmak istiyorum. 
 
Bülent AKARCALI